Dixit MNK
Kilka tygodni temu trafiłem gdzieś na informację, że Muzeum Narodowe w Krakowie zamierza wydać swoją talię Dixita. Znaczy się dodatek. Zaciekawiło mnie to, bo sam kiedyś chciałem stworzyć karty bazujące na fragmentach obrazów udostępnianych w cyfrowych zbiorach przez różne instytucje (np. MET, MNK). Jedyny problemem jaki wówczas widziałem (oprócz drogiego druku) to zbyt mała abstrakcyjność i wieloznaczność obrazów z muzeów. Nie można zaprzeczyć, że karty do Dixita są dość specyficzne i często trudno jednoznacznie określić, co na nich jest. Tak czy owak uznałem, że warto mieć w KBK talię, która powstała we współpracy z MNK. Sprawdziłem czy jest na Allegro. Była. W dodatku w całkiem dobrej cenie. Kupiłem ją więc za HBD z Funduszu Rozwojowego.
Na stronie Muzeum Narodowego w Krakowie grę można kupić za 89 zł 95 gr. Na Allgero była za 70 zł 80 gr. Jest to dodatek, więc teoretycznie trzeba mieć podstawową wersję gry. No chyba, że samemu zrobi się tor, po którym przesuwa się pionki i do tego stworzy się system do głosowania. Kart jest 84, więc spokojnie można poprzestać na tych od MNK. Do zestawu dołączona jest składana karta, na której znajdziemy tytuły (po polsku i angielsku) wszystkich obrazów, ich autorów i daty powstania.
Jeszcze nie miałem okazji, aby zagrać nowymi kartami, odnoszę jednak wrażenie, że niektóre mogą być za mało abstrakcyjne. Niezbyt podoba mi się też koncepcja kart z fotografiami rzeźb (jakoś gryzą mi się z obrazami). Na szczęście nie ma ich zbyt wielu.
Wydawca podkreśla w materiałach promocyjnych, że nowy dodatek można wymieszać z innymi taliami. Co do tego pomysłu nie jestem jednak zbytnio przekonany. Bo choć wzór rewersów jest taki sam, to jednak widać różnice w odcieniach. Karty z wersji MNK są też zrobione z innego papieru (jest on cieńszy). Ogólnie jednak jakość wykonania jest dobra i spokojnie można dać to komuś w prezencie.
O samej rozgrywce kartami MNK niewiele mogę napisać, bo jeszcze nimi nie grałem. Przy najbliższej okazji spróbuję i nie omieszkam się podzielić wrażeniami.
PS. W talii MNK jest jedna karta z obrazem, który wykorzystany został w kabekowych pocztówkach. Ktoś wskaże który?